Paweł Szczur
Narzedzia dla społecznika

Wcześniej czy później każdy społecznik potrzebuje jakiś narzędzi, poniżej lista tych, z których czasami zdarza mi się korzystać.

Jak będzie wyglądać ulica?

Streetmix.net czyli jak będzie wyglądać ulica

Super wizualizację dla celów porównawczych można zrobić na StreetMix. Budynki mają amerykański styl, ale poza tym to najlepsze z czego można skorzystać żeby w 15 minut przygotować sensowną grafikę na plakat.

Mapa? Jeżeli mapa to OpenStreetMap

uMap na OpenStreetMap.fr

Najlepsza darmowa i otwarta wersja OpenStreetMap, która ma możliwość tworzenia własnych map to: uMap.

Warto założyć konto, wtedy wszystkie dane są zapisywane na naszym koncie. Dodane przez siebie obiekty można zapisać zarówno jako plik z danymi jak i obrazek, a także wstawić na strone.

overpass turbo

overpass turbo przykładowe zapytanie i wyniki

W przypadku gdy potrzebujemy specyficznych obietków, które możemy znaleźć na OpenStreetMap pomocą służy nam overpass turbo. Niestety jego użycie wymaga znajomości bardzo niszowego OSM QL.

Plakat / grafika

Szybko i online

Tworzenie plakatu na stronie Canva Canva jest Twoim przyjacielem. To chyba najprostsze narzędzie do szybkiego stworzenia plakatu czy okładki do wydarzenia na Facebooku.

Zaawansowane

Niestety, wszytkie bardziej zaawansowane narzędzia wymagają trochę wysiłku aby czuj się z nimi komfortowo, a efekty dobrze prezentowały się czy to na Facebooku czy w druku. Osobiście korzystam z:

  • GIMP - darmowy edytor grafiki rastarowej.
  • Inkscape - darmowy edytor grafiki wektorowej.

Dane

Bank Danych Lokalnych

Tutaj sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, wielu informacji dostarcza Bank Danych Lokalnych

Jest kilka źródeł dane po które warto sięgać. Jako pierwsze polecam Google ;) Gdy szukam liczby samochodów w mieście, wpisuję różne frazy “liczba samochodów w Olsztynie” i spośród wyników wybieram te, gdzie mogę znaleźć oficjalną wypowiedź ZDZiT, kogoś z Urzędu Miasta lub Prezydenta.

Dobrym miejscem do szukania informacji są strony Urzędów Miast lub BIPy.

W przypadku Olsztyna jeden z najwspanialszych to Miejski System Informacji Przestrzennej Miasta Olsztyna - w skrócie MSIPMO. Zawiera on oficjalne mapy Olsztyna.

Cover photo by Todd Quackenbush on Unsplash


Last modified on 2020-02-25